Dla kogo kasy online od 1 lipca 2021?

by Tomasz Krajewski
kasy online od lipca 2021

Czytanie ustaw bywa trudne, a jeszcze trudniejsza jest ich interpretacja. Wokół tematu kasy online od lipca 2021 – kogo dokładnie dotyczą? – toczy się sporo dyskusji. Jeśli Ty też zastanawiasz się, czy przepis dotyczy Ciebie – zapraszam do tego wpisu. Spróbuję odpowiedzieć w nim na pytanie: kto powinien posiadać kasę online od 1 lipca 2021 roku?

Przepisy

Kasy online wprowadza ustawa Ustawa z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Fragment, który nas interesuje to:

Art. 145b. 1. Podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w terminie:
(…)
do 31 grudnia 2020 r. – do świadczenia usług:

a) fryzjerskich,
b) kosmetycznych i kosmetologicznych,
c) budowlanych,
d) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
e) prawniczych,
f) związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

Ustawa z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach.

Termin został, ze względu na pandemię, przesunięty o pół roku – do 30 czerwca 2021 roku.

Rozumieć to należy tak, że do tego terminu, przedsiębiorcy z wymienionych grup mogą używać kas starego typu, a później albo zaprzestać sprzedaży detalicznej, albo wymienić urządzenie na online.

Interpretacja

Niestety nigdzie nie został zamieszczony żaden dokładny spis, co oznacza dokładnie która grupa. Niektóre interpretacje są dla mnie proste, jak np. usługi fryzjerskie, usługi kosmetyczne, czy usługi prawnicze. Ale co z obiektami służącymi poprawie kondycji fizycznej? Że są to siłownie to wiadomo. Kluby fitness – no też. Ale czy tylko? A usługi budowlane to co konkretnie? Że murarz, czy dekarz – to w miarę jasne. A co z elektrykiem? Albo z instalatorem niskiego prądu typu wykonawca instalacji alarmowych, czy monitoringu? A co z ogrodnikiem? I czy należy rozdzielać ogrodnika, który ogród tworzy (buduje), od tego, który go konserwuje (np. kosi trawę)? Zacząłem szukać…

Obiekty służące poprawie kondycji fizycznej

Kwestie w miarę oczywiste to:

 • siłownie,
 • kluby fitness,
 • basen.

Ale np. w raporcie GUS o Obiektach służących poprawie kondycji fizycznej w 2020r. widzimy też:

 • sauna,
 • joga,
 • sztuki walki,
 • taniec.

I tu się zaczynają (dla mnie) problemy z interpretacją. Że taniec poprawia kondycję fizyczną – to wiadomo. Ale czy to jest jego główne założenie i cel? A joga? Wpływa na ducha i gibkość ciała, ale kondycję? Ja mam wątpliwości. Śmiem twierdzić, że chodzenie za swoją partnerką po galerii handlowej może znacznie lepiej wpłynąć na kondycję fizyczną, niż sesja jogi ;).

Idąc dalej – przyjrzałem się samej saunie. Zajrzałem do wyszukiwarki kodów PKD, a tam znalazłem:

Robi się coraz trudniej. Nie dość, że sauna faktycznie poprawia kondycję fizyczną, to jeszcze dodatkowo pojawiają się tutaj:

 • solaria,
 • salony masażu.

Solarium poprawia kondycję fizyczną? Jestem pasjonatem sportów, ale hmm… no intuicja podpowiada mi zupełnie coś innego.

Ale za to jest, że salon masażu dotyczy tylko masażu, który poprawia samopoczucie, i wyraźnie jest poniżej:

Czyli masarz, po którym mam lepsze samopoczucie – kasa online. A taki który boli – niekoniecznie 😉 . Robi się coraz trudniej. Doszedłem do wniosku, że zostawię tą kondycję fizyczną, i zajmę się czymś innym…

Usługi budowlane

W PKD usługi budowlane są w wielu działach, nic mi to nie dało, poszedłem dalej. Mam! Ustawa z dnia 7 lipca 1994 – Prawo budowlane – tego szukałem! Tu na pewno będzie odpowiedź 🙂 !

I coś faktycznie jest:

robotach budowlanych – należy przez to rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.

Szukam zatem dalej. No bo co to jest w takim razie przebudowa?

przebudowa – należy przez to rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego

Jasne? Dla mnie nie ;). Dałoby się w to wrzucić bardzo dużo usług. Wątpliwości mam znowuż jeszcze więcej.

Sięgnąłem do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2015 roku. I tutaj w Sekcji F, w dziale 43 – roboty budowlane specjalistyczne, znajduję między innymi:

 • wykonywanie instalacji elektrycznych – czyli elektrycy,
 • wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych – czyli hydraulicy,
 • wykonywanie instalacji cieplnych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych – o, tu znowu coś nowego,
 • przygotowanie terenu pod budowę (to nasz ogrodnik chyba też),
 • montaż i demontaż rusztowań (nawet!).

Im dłużej czytam, tym trudniej jednoznacznie odpowiedzieć.

Uznałem, że lekarzami i analizą czy np. osoba, która np. zajmuje się medycyną estetyczną to jeszcze lekarz, czy może już kosmetyczka, czy zupełnie oddzielna grupa – nie będę się zajmował… Nie czujcie się proszę pominięci, myślę, że inne grupy też niewiele konkretów ode mnie dostały 😉

Gdzie pytać?

Niestety w ustawie o kasach online nie jest napisane do czego mamy się odnosić. Czy do PKD, czy do GUS, czy do klasyfikacji PKWiU, czy jakiejkolwiek innej. To co mamy to tylko opis z początku tego wpisu. Więc każdy może to interpretować po swojemu. Ja, Ty, Twój księgowy, czy urzędnik skarbowy – i niestety te interpretacje mogą być różne. Co wtedy? Co gdy Ty uznasz, że solarium nie poprawia kondycji, a urzędnik skarbowy uzna, że tak jest i będzie chciał Cię ukracać za brak kasy online? Wtedy albo musisz uznać interpretację urzędnika, albo poprosić o rozwiązanie tego „konfliktu” organ, który tym się zajmuje – sąd.

Możesz też wystąpić do Ministerstwa Finansów z prośbą o interpretację przepisów w Twoim konkretnym przypadku. Zdaniem mojego księgowego tylko pisemna odpowiedź z MF, że nie potrzebujesz kasy online, daje Ci 100% pewności, że możesz kasy online nie mieć.

Ile kosztuje kasa online?

Okey, to podejdę może do tematu z drugiej strony – a ile by Cię kosztowało kupienie tej kasy? Kasę fiskalną online da się już kupić za 1500 zł brutto (np. w mojej firmie – zapraszam). Ale ile rzeczywiście zapłacisz za urządzenie?

Urządzenie kosztuje 1500 zł brutto. Najczęściej w tej cenie często jest już fiskalizacja, szkolenie, programowanie – nie powinny pojawić się żadne dodatkowe koszty. Jeśli jesteś podatnikiem VAT, odliczysz go w całości (23%). Dodatkowo jeśli jesteś w grupach wymienionych powyżej możesz dodatkowo odliczyć od zakupu kwotę 700 zł. Czyli urządzenie kosztuje Cię:

1500 (cena urządzenia) – 345 (VAT) – 700 zł (zwrot) = 455 zł

Cały koszt zakupu urządzenia może się zamknąć już w 455 zł.

Podsumowanie

Jeśli dotarłeś tutaj – do końca tego artykułu – moim zdaniem już wystarczy czasu, który oddałeś temu tematowi. Myślę, że nie warto łamać głowy, szukać interpretacji, korespondować z Ministerstwem Finansów, pytać swojego księgowego itd. Moim zdaniem – kup. Wydasz ok 500 zł, a dobry serwis przeprowadzi Cię prze cały proces, a Ty zajmiesz się prowadzeniem swojej firmy. Bo to w tym jesteś najlepszy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak kupić urządzenie fiskalne – zajrzyj tutaj.

A jeśli chcesz kupić takie urządzenie ode mnie – zajrzyj tutaj, albo zadzwoń.


Aktualizacja 31 maja 2021

Podrążyłem trochę temat wśród księgowych – na grupie na znanym portalu społecznościowym. Pojawił się pewien problem: jeśli interpretacja, czy musisz kupić online, czy nie, nie jest jednoznaczna to możesz co prawda kupić urządzenie – profilaktycznie – tak jak pisałem wyżej, ale co ze zwrotem? Zwrot należy Ci się tylko wtedy, gdy jesteś ustawowo zmuszony do zakupu urządzenia. Jeśli kupujesz profilaktycznie – nie wiesz, czy zwrot Ci przysługuje. Jeśli zakupisz urządzenie i wystąpisz o zwrot, urząd może Ci go nie przyznać.

Jedna z księgowych zapytała dwa urzędy skarbowe o stolarza mebli pod zabudowę – czy to usługi budowlane. W jednym urzędzie dostała odpowiedź, że tak, i że powinien wymienić kasę na online, w drugim, że absolutnie nie i jeśli wymieni to zwrot mu się nie należy.

Temat wydaje się być coraz bardziej skomplikowany. Badam go dalej. Będę informował tutaj o postępach. Jeśli nie chcesz przegapić aktualizacji – zapisz się na newsletter – będę wysyłał informację po aktualizacjach.

Czy artykuł był dla Ciebie pomocny?

Mogą Ci sie spodobać

1 komentarz

Imperiumfinanse.pl 6 czerwca 2021 - 10:07

Dziękuję za dobry artykuł. Pozdrawiam

Odpowiedz

Zostaw komentarz